Fríský kůň

12. ledna 2008 v 11:46 | Vanesáák
Chladnokrevný fríský kůň, potomek primitivních lesních koní západní evropy, byl chován an fríském pobřeží severního Holandska. Ve své vlasti se i dříve i dnes těší vroucímu obdivu. Ovšem, zaujímá významné místo jak v lidské historii tak mezi plemeny koní. Moderní frís se počítá se počítá k plemenům teplokrevným.
Historie
Už Římené se zmiňují o fríských koních jako o silných pracovních zvířatech, ovšem v jejich očích byli oškliví. O tisíc let později se jejich vzhled zlepšil a tato silná, učenlivá a otužilá zvířata nosila fríské a německé rytíře na křížové výpravy. Plemeno získalo stykem s orientálními koňmi a zejména přílivem andaluské krve za španělské okupace Holandska během osmdesátileté války.
Fríští koně vynikají v zápřeži, pod sedlem i při zemědělské práci, a proto se hojně využívali i k zlepšování plemen v sousedství. Slavný oldenburský kůň vznikl hlavně kvůli fríské krvi. Také angličtí fellský a dalenský pony byli silně ovlivněny koňmi Frísů a černí fríští koně tvořili již boční křídla římských legií. Fríský kůň také ovlivnil těžké anglické koně, není známé jako shirské.
Prostřednictvím staroanglického vraníka a za mnohé mu vděčí i norský Dole gudbransdal.
TĚLO
Tělo: Trup je kompaktní, silný, hluboký, odpovídající robustní konstituci. Plec je ideálně utvářená pro postoj a velmi silná. Nohy jsou krátké, silné, s dobře utvářenými kvalitními kostmi.
Hlava: Hlava je dlouhá, s krátkýma, ale žívýma ušima. Má jemné rysy a velmi výrazně vyjadřuje dobrou poddajnost a milou povahu plemene.
Horní obrys: Poměrně malý fríský kůň má velmi působivou siluetu, zdůrazněnou obloukovitě klenutým, hrdě neseným krkem.
Kopyta: Spěnky nesou bohatý rous. Tvrdé kopyto je z tmavé rohoviny a není náchylné k chorobám.
Ocas: Ohon a hříva fríského koně jsou velmi bohaté a bujné a jen zřídka se splétají nebo jinak upravují.
Zbarvení: Fríský kůň je vždy vraník.
VYUŽITÍ
Skvělí tahouni
Díky své živosti a temperamentu je fríský kůň použitelný i jako jezdecký. Vyniká však jako tažný kůň, prtože je krásně vyvážený a v postroji a v postroji se pohybuje energetickým, velmi působivým krokem. Ve své vlasti tahá proslulé tradiční závodní dvojkolky, fríské gigy.
Fríský kůň. Věra Marková (c)2002.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama